portal osiedli, dzielnic i miast

Gdańsk 3 Kolory - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


 Komunikacja z Radą Osiedla Ujeścisko-Łostowice / tematy dzielnicowe   

FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » 3 Kolory - sprawy osiedlowe » Forum » Oswietlenie klatki schodowej
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Oswietlenie klatki schodowej

     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
Dekster 
   

Początkujacy


Dołączył: Pią Maj 08, 2015 20:54
Posty: 9
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Sob Sie 01, 2015 23:01    Temat postu: Oswietlenie klatki schodowej

Witam.
Nie wiem czemu nie tworzymy nowych tematów tylko wszystko jest poruszane w "Dobrym początku" Smile

Irytuje mnie codziennie jak widzę palące się światło na klatce schodowej podczas słonecznego dnia. Nie przekonuje mnie tłumaczenie zarządu że nic z tym nie można zrobić narazie bo utracimy 2 letnią gwarancje. Właśnie dlatego że to jest na gwarancji powinno być poprawione przez wykonawcę a jeśli nie sprawa powinna się skończyć w sądzie!
Ponieważ temat poruszył kolega Andrew34 pozwolę sobie zacytować post:
Cytat:
Witam sąsiadów
Otrzymaliśmy fakturę za prąd (luty - czerwiec) na sumę 5 500 zł. Plan zakładał że zużyte zostanie za około 3 000 zł

Lampki na ścianach (małe kwadratowe) pobierają 33 W a jest ich 40 w całym bloku
Górne oświetlenie pobiera 50 W/ lampa a lamp jest 8 na każdym piętrze.
Zamówiliśmy 2 żarówki LED po 4 W każda. Zastąpiły te 33 Watowe. Są zainstalowane na II piętrze w 67. Dają wystarczająco dużo światła więc zostaną na dniach zamówione na cały blok. Każdy sobie może policzyć ile w ciągu godziny zaoszczędzamy Watów.
Koszt wymiany 860 zł. Żarówki posiadają 2 lata gwarancji. Jak tez pewnie wszyscy zauważyli większość tych 33 W halogenów się zdążyła poprzepalać ostatnio. Pieniądze będą z funduszu remontowego
Planujemy:
Wyłączyć światła górne poza przedsionkami oraz 1 lampą na każdym piętrze w najciemniejszym punkcie klatki schodowej.
Wyłączyć 50 % oświetlenia parkingu oraz słupki przy ogrodach prócz tych przy wejściu do klatki.
W miarę możliwości będziemy wymieniać kolejne oświetlenie na LEDowe lecz jest to dość kosztowne a środków mamy mało.

Ja tylko dodam że lamp sufitowych o mocy 48W jest w sumie 80 w całym budynku. Dodatkowo kinkiety ścienne w ilości 24 sztuki. Nie liczę tych co się zapalają po zmroku. Łączna moc samych lamp sufitowych to 3840W. Kinkiety się poprzepalały bo tam są zwykłe żarówki a tym nie służy ciągłe zapalanie i gaszenie. I może dobrze w tym przypadku. Zakładając że lampy palą się codziennie 10 godzin, to w przypadku taryfy G11 miesięcznie zapłacilibyśmy 706 zł. W praktyce światło pali się więcej niż 10 godzin dziennie co pokazał rachunek z ZE.
Co do wymiany lamp na LED to dla mnie typowe leczenie objawów a nie choroby. Lampy sufitowe już są energooszczędne bo to są lampy jarzeniowe. W każdej lampie są dwie świetlówki z nietypowym trzonkiem 2G11. Lampa Led z tym trzonkiem kosztuje około 100zł za sztukę a mocy ma około 16-20W. Wnioski nasuwają się same. W przypadku kinkietów ściennych sprawa jest prostsza bo tam są zapewne bardziej typowe trzonki a wiec Led tańsze tylko nie wiem też po co wydawać na Led do kinkietów skoro lampy sufitowe dają wystarczająca ilość światła. Czy kinkiety muszą się koniecznie świecić? Koszty wymiany na LED są duże a oszczędności w stosunku do świetlówek już nie.
Lepiej zainwestować w przeróbkę instalacji elektrycznej a wbrew pozorom to nie jest trudne. Każdy korytarzyk lokatorski może się zapalać niezależnie przez cały dzień i można tu skorzystać z obwodu oświetlenia awaryjnego. Natomiast klatka schodowa powinna być sterowana przez programator czasowy i załączać ten obwód dopiero po zmroku. Da się to zrobić i koszt będzie niższy niż zakup LEDów.
Uważam że temat powinien być przedyskutowany w szerszym gronie zanim zacznie się wydawać pieniądze z funduszu na LEDy.


Ostatnio zmieniony przez Dekster dnia Sun Aug 02, 2015 13:35, liczba edycji: 3
narek24 
   

Stały bywalec


Dołączył: Nie Mar 16, 2014 13:05
Posty: 83
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Nie Sie 02, 2015 0:28    Temat postu: Re: Oswietlenie klatki schodowej

No właśnie... zgadzam się z deksterem
czy takie sprawy nie powinny być przedyskutowane z pozostałymi mieszkańcami? I nie chodzi mi o forum, na które zagląda mniej aniżeli 50% lokatorów, a zebranie na którym tak ważne sprawy powinny zostać omówione i przegłosowane. Nie podoba mi się samowolka zarządu... może trzeba byłoby go zmienić... :/
andrew34 
   

Forumowicz


Wiek: 44
Dołączył: Nie Lis 23, 2014 11:31
Posty: 179
Skąd: 3 kolory

PostWysłany: Śro Sie 05, 2015 10:11    Temat postu: Re: Oswietlenie klatki schodowej

Zacznijmy od tego że może na forum zaczniemy się podpisywać imieniem i nazwiskiem albo numerem lokalu. Anonimowo to każdy jest tu wujek dobra rada. Sądzić się - powiadacie ?. Z wykonawcą ?. Gdyby się sąsiedzi bardziej interesowali sprawami to by wiedzieli że wykonawca olewa nawet Hanzę. Można się sądzić pytanie kto za to zapłaci ?.
Skoro kinkiety ścienne są to powinny się świecić. Może dobrze liczący sąsiad jeszcze policzy parking który nabija prądu zdecydowanie najwięcej.
Wspólnoty sukcesywnie wymieniają żarówki na LEDy bo dają duże oszczędności + trwałość.
Co do instalacji to tu nie chodzi o gwarancję elektryczną już nawet ale o ułożenie kabli i to nie jest wcale takie proste jak tu sąsiad pisze przerobić to wszystko. Zaraz się okaże że trzeba by ryć w ścianach coś a tu już byłby poważny problem bo gwarancja się nam przyda na ten blok - zapewniam.
Jak są zebrania to frekwencja jest taka sobie. Wiecie kto jest w zarządzie i można podejść i porozmawiać - zaproponować rozwiązania. Jesteśmy bardzo otwarci na wszelkie propozycje zwłaszcza kiedy mamy bardzo mały budżet aby cokolwiek zmienić.
Co do zmiany zarządu - czekamy na chętnych. Nie ma ograniczeń jeśli chodzi o ilość członków ZAPRASZAMY.

Nie bardzo rozumiem o co chodzi sąsiadowi z tym światłem górnym. Na tą chwilę żarówki są 2 i każda ma 24 W - kilka już się przepaliło. Napisałem co chcemy zrobić i co się będzie świecić aby zaoszczędzić pieniądze. Administracja uważa że należy podnieść opłaty więc z pewnością będzie zebranie i będzie można wszystkie pomysły zgłosić.

Tak z ciekawości czy sąsiedzi są elektrykami z uprawnieniami ??. Chętnie by się przydały takie osoby które mają uprawnienia - znają sie na rzeczy i mogą pomóc dokonać zmian w instalacji bez ponoszenia kosztów.

Wracając do wiszących lamp górnych to one nie są priorytetem tylko lampy parkingowe i to one miały zostać wymienione na LEDy (naświetlacze z 3 letnią gwarancją). No chyba że sąsiad ma jakieś inne źródło oszczędnego światła.
andrew34 
   

Forumowicz


Wiek: 44
Dołączył: Nie Lis 23, 2014 11:31
Posty: 179
Skąd: 3 kolory

PostWysłany: Pią Sie 07, 2015 19:28    Temat postu: Re: Oswietlenie klatki schodowej

Jak już mieszkańcy sąsiedzi zauważyli - połowa lamp jest zgaszona (parking). Nad resztą myślimy intensywnie. Co do poprzednich postów. Zgadza się że 1 żarówka led kosztuje około 100 W a pobiera 16 W (ceny w necie) dlatego też w tym przypadku trzeba by wstawić inne oprawy. Uważam że aby to miało sens taka lampa LEDowa powinna pobierać 10 W. Miejmy nadzieję że uda się przerobić instalację elektryczną bez kucia ścian. Jak już pisałem temat zmiany źródła światła w lampach wiszących na sufitach zostawiamy na koniec.
Dekster 
   

Początkujacy


Dołączył: Pią Maj 08, 2015 20:54
Posty: 9
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Sob Wrz 05, 2015 17:52    Temat postu: Re: Oswietlenie klatki schodowej

Witam
Nie wiem poco te uszczypliwości typu "wujek dobra rada" czy "dobrze liczący sąsiad"? Jeśli w ocenie sąsiada się mądrze to oświadczam że to nie było moim zamiarem. Uważam że jeśli mam inny pomysł na rozwiązanie problemu to mogę się nim podzielić i wtedy wspólnie zdecydujmy czy on jest dobry czy nie.
Myślę że oboje mamy dobre intencje dlatego nie chcę tu sporów Wink

Co do sądu wiem że to kosztuje. Kosztuje też energia elektryczna za oświetlenie które się pali cały dzień i ewentualne modernizacje źle zaprojektowanej instalacji.

Tak jak napisałem na dzień dzisiejszy najprawdopodobniej można oddzielić korytarzyki lokatorskie od klatki głównej tak aby oświetlenie w każdym przedsionku zapalało się przez cały dzień niezależnie. Obwód klatki schodowej załączony był by dopiero po zmroku. To wszystko bez większych rewolucji i bez kucia w ścianach. Nie wiem czy bez zmiany okablowania da się rozdzielić poszczególne piętra na klatce schodowej. Żeby to ocenić przydał by się schemat-projekt. Fajnie było by też mieć klucze do rozdzielni piętrowych. Ale nawet bez tego było by już na tyle ok można by było sobie darować wymianę opraw.

Co do oświetlenia na parkingu tam są lampy metalohalogenkowe. Nie wiem jakiej mocy ale nominały tych lamp zaczynają się od 70W. Jednak oświetlenie na parkingu musi być. Oczywiście dobrym pomysłem było wyłączenie oświetlenia parkingu górnego. Tu wymiana na led też wiąże się w wymianą opraw.

Odnośnie moich kwalifikacji o które kolega pyta, mam wykształcenie elektryczne i choć dziś zawodowo zajmuję się już innym działem inżynierii niż elektrotechnika to dalej mam aktualne uprawnienia do eksploatacji urządzeń elektrycznych wydane przez SEP.
andrew34 
   

Forumowicz


Wiek: 44
Dołączył: Nie Lis 23, 2014 11:31
Posty: 179
Skąd: 3 kolory

PostWysłany: Sob Paź 10, 2015 19:45    Temat postu: Re: Oswietlenie klatki schodowej

naświetlacze mają już oprawę więc wykręcimy stare i wkręcimy nowe. Co co planu - schematu to takiego brak... nie pytaj mnie jak to możliwe.... czeski film. Do końca roku coś z oświetleniem zrobimy aby nie nabijało a potem pomyślimy jak to zrobić z głową oczywiście konsultując się ze wszystkimi
andrew34 
   

Forumowicz


Wiek: 44
Dołączył: Nie Lis 23, 2014 11:31
Posty: 179
Skąd: 3 kolory

PostWysłany: Sob Mar 19, 2016 11:20    Temat postu: Re: Oswietlenie klatki schodowej

Witam sąsiadów i sąsiadki Very Happy. Światła na klatkach są strefowo rozdzielone i wyregulowane. Jeśli gdzieś coś źle działa to prosimy o informację do członków zarządu albo informację tutaj.

Pozdrawiamy Smile
Marc.Wink 
   

Bywalec


Dołączył: Śro Sty 07, 2015 12:35
Posty: 45
Skąd: Gdańsk 3 kolory

PostWysłany: Czw Maj 12, 2016 12:21    Temat postu: Re: Oswietlenie klatki schodowej

Wszytko elegancko działa. Proponował bym jednak wydłużenia okresu palenia się światła w poszczególnych korytarzach. Nieraz nie zdążę klucza wyciągnąć i się światło już gasi, podobnie jak przychodzi listonosz/kurier nie ma szans podpisać odbioru przesyłki, bo światło po kilku sekundach od zapalenia gaśnie.

PS Wiadomo na ile sekund obecnie jest ustawione? Proponuje wydłużenie tego czasu.
stennis 
   

Stały bywalec


Wiek: 36
Dołączył: Sob Paź 11, 2014 13:31
Posty: 85
Skąd: ZPięknegoMiasta

PostWysłany: Sob Sie 15, 2020 20:24    Temat postu: Re: Oswietlenie klatki schodowej

mozna tez od razu zamontowac inteligentne oswietlenie. Kolorowe zarowki , sciemniane ledy jest duzo ciekawych rozwiazan. Mozna poszukac na https://spectrumsmart.pl/ informacji
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 1
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama